DM578: Algoritmer og datastrukturer
Intern kursuskode
Kommentar
Indgangskrav
Faglige forudsætninger
Studerende, der følger kurset, forventes at
- have matematisk modenhed svarende til niveauet i DM549 og
- have kendskab til programmering i Python på et niveau svarende til for eksempel DM574.
Formål
Kurset har til formål at sætte den studerende i stand til at anvende en lang række eksisterende algoritmer og datastrukturer for fundamentale problemer, anvende generelle metoder til udvikling af nye algoritmer, samt anvende matematiske værktøjer til analyse af algoritmers korrekthed og effektivitet. Dette er en helt central kompetence, når man skal udvikle effektiv software. Det giver desuden en vigtig forståelse for øvre og nedre grænser for beregningsproblemer.
Målbeskrivelse
For at opnå kursets formål er det læringsmålet for kurset, at den studerende demonstrerer evnen til at:
- anvende algoritmerne og datastrukturerne fra kurset på konkrete problemer.
- argumentere præcist for en algoritmes eller datastrukturs korrekthed eller mangel på samme.
- bestemme en algoritmes eller datastrukturs asymptotiske køretid.
- tilpasse kendte algoritmer og datastrukturer til specialtilfælde af kendte problemer og til nye problemer.
- designe nye algoritmer og datastrukturer til at løse problemer, som i natur minder om problemer fra kurset, herunder give en præcis beskrivelse af algoritmen, f.eks. vha. pseudokode.
Indhold
- Matematisk grundlag: rekursionsligninger, invarianter.
- Algoritmer:
korrekthed og kompleksitetsanalyse, del og hersk algoritmer (master
teorem, Strassens algoritme), grådige algoritmer, dynamisk
programmering, sorteringsalgoritmer (insertionsort, mergesort, heapsort,
quicksort, countingsort, radixsort), graf-algoritmer (BFS, DFS,
topologisk sortering af DAGs, sammenhængskomponenter, stærke
sammenhængskomponenter, MST, SSSP, APSP), Huffman-kodning. - Datastrukturer: ordbøger (BSTs, rødsorte træer, hashing), prioritetskøer, disjunkte mængder.
Litteratur
Eksamensbestemmelser
Eksamenselement a)
Tidsmæssig placering
Udprøvninger
Skriftlig eksamen
EKA
Censur
Bedømmelse
Identifikation
Sprog
Varighed
Hjælpemidler
Eksamen er med begrænset hjælpemidler. Det er kun følgende hjælpemidler som er tilladt:
- Lærebøger, noter, kompendier og formelsamlinger mv.
Internet er ikke tilladt. Du må dog gå ind på kursets hjemmeside i itslearning i forbindelse med åbning af system "DE – Digital Eksamen" og udfyldelse af evt. test i systemet. Noter fra kurset, som du ønsker at anvende som hjælpemidler, skal downloades til din computer senest dagen før eksamenen. Under eksamenen er det ikke sikkert at alt kursusmateriale er tilgængeligt for dig.
ECTS-point
Uddybende information
Eksamensopgaven er MCQ-format. MCQ udleveres i system DE-Digital Eksamens MCQ-system og besvares i systemet.
Reeksamen afholdes som en mundtlig eksamen.
Vejledende antal undervisningstimer
Undervisningsform
I fællestimerne introducerer og gennemgår underviseren stoffet, med mulighed for spørgsmål fra deltagerne.
I holdtimerne arbejder deltagerne individuelt og i grupper med regneopgaver og programmeringsopgaver i stoffet. Der er mulighed for hjælp og feedback, mens løsninger præsenteres til sidst.
Andre planlagte undervisningsaktiviteter:
Efter fællestimerne og inden de tilsvarende holdtimer arbejder deltagerne individuelt og i grupper med stoffet og med tilhørende opgaver og programmeringsopgaver.
Ansvarlig underviser
Skemaoplysninger
Administrationsenhed
Team hos Registratur
Udbudssteder
Anbefalede studieforløb
Overgangsordninger
Se overgangsordninger for alle kurser på Det Naturvidenskabelige Fakultet.