BMB538: Cellulær Identitet

Det Naturvidenskabelige Studienævn

Undervisningssprog: På dansk eller engelsk afhængigt af underviser
EKA: N200030112, N200030102
Censur: Intern prøve, to eller flere bedømmere
Bedømmelse: Bestået/Ikke bestået
Udbudssteder: Odense
Udbudsterminer: Efterår
Niveau: Bachelor

STADS ID (UVA): N200030101
ECTS-point: 5

Godkendelsesdato: 13-03-2025


Varighed: 1 semester

Version: Godkendt - aktiv

Indgangskrav

Optagelse på bacheloruddannelsen i Biokemi og Molekylær Biologi, samt at BMB549 følges senest sideløbende.

Faglige forudsætninger

Studerende, der følger kurset, forventes at have kendskab til de stipulerede adgangskrav for studiet samt  BMB549, der følges senest sideløbende.

Formål

Kurset har til formål, med eksempler fra aktuel biokemisk og molekylærbiologisk forskning, at bibringe den studerende en grundlæggende forståelse for koncepterne cellulær identitet, diversitet og plasticitet. Kurset introducerer den studerende for de nyeste biokemiske og molekylærbiologiske teknologier til afdækning af cellulær identitet, herunder funktionel genomanalyse, mikroskopibaserede analyser, samt strategier til bestemmelse af geners funktion. Der tages udgangspunkt i udvalgte celletyper fra mammale væv, herunder lever, muskel, og fedt, samt den molekylære karakterisering af disse. 

Med inddragelsen af nyere forskningslitteratur peger kurset frem mod den studerendes fremtidige virke i det moderne biokemisk og molekylærbiologisk forskningslaboratorium.

Målbeskrivelse

For at opnå kursets formål er det læringsmålet for kurset, at den studerende demonstrerer evnen til at:
  • Forstå de grundlæggende principper for cellulær identitet 
  • Forstå indre og ydre faktorer med afgørende betydning for cellers identitet i organismer
  • Redegøre for de centrale begreber differentiering, de-differentiering, transdifferentiering samt cellulær plasticitet
  • Angive eksempler på ændringer i cellulær identitet forekommende i forbindelse med udvikling, aldring og sygdom
  • Angive de vigtigste funktioner af centrale cellulære organeller
  • Angive centrale epigenetiske principper centrale for cellulær differentiering
  • Redegøre for molekylære mekanismer der skriver og læser den epigenetiske kode
  • Redegøre for principperne bag funktionelle genomanalyser til undersøgelse af cellefunktion og identitet
  • Redegøre for principperne bag luminiscensbaserede metoder til undersøgelse af cellefunktion og identitet
  • Redegøre for principperne bag mikroskopibaserede metoder til undersøgelse af cellefunktion og identitet

Indhold

Kurset indeholder følgende faglige hovedområder:
  • Evolution og multicellularitet
  • Cellens opbygning, strukturer og basale funktioner
  • Cellulær differentiering og specialisering
  • Cellulær plasticitet, dedifferentiering og transdifferentiering 
  • Introduktion til ’omics’ til undersøgelser af cellulær identitet
  • Introduktion til funktionel genomanalyse
  • Introduktion til luminiscens-baserede metoder
  • Introduktion til mikroskopibaserede metoder
  • Introduktion til eksperimentel planlægning
  • Litteratursøgning under udarbejdelse af mundtlig præsentation

Litteratur

Se itslearning for pensumlister og yderligere litteraturhenvisninger.

Eksamensbestemmelser

Eksamenselement a)

Tidsmæssig placering

Efterår

Udprøvninger

Gruppeprojekt med mundtlig præsentation

EKA

N200030112

Censur

Intern prøve, to eller flere bedømmere

Bedømmelse

Bestået/Ikke bestået

Identifikation

Fulde navn og SDU brugernavn

Sprog

Følger, som udgangspunkt, undervisningssprog

Hjælpemidler

Alle almindelige hjælpemidler tilladt.

ECTS-point

2

Uddybende information

Gruppeprojekt, der evalueres ved gruppens mundtlige præsentation.

Eksamenselement b)

Tidsmæssig placering

Januar

Udprøvninger

Skriftlig eksamen

EKA

N200030102

Censur

Intern prøve, to eller flere bedømmere

Bedømmelse

Bestået/Ikke bestået

Identifikation

Studiekort - Navn

Sprog

Følger, som udgangspunkt, undervisningssprog

Varighed

3 timer

Hjælpemidler

Alle almindelige hjælpemidler er tilladte fx lærebøger, egne noter, computerprogrammer som ikke benytter internettet m.v.  

Internet er ikke tilladt. Du må dog gå ind på kursets hjemmeside i itslearning i forbindelse med åbning af system "DE – Digital Eksamen". Noter fra kurset, som du ønsker at anvende som hjælpemidler, skal downloades til din computer senest dagen før eksamenen. Under eksamenen er det ikke sikkert at alt kursusmateriale er tilgængeligt for dig. 

ECTS-point

3

Uddybende information

Reeksamen ændres til en mundtlig eksamen, hvis der er 9 eller færre studerende tilmeldte. Den mundtlige eksamen er uden hjælpemidler og forberedelsestid. Varighed 20 min. inkl. vortering.

Vejledende antal undervisningstimer

40 timer per semester

Undervisningsform

Skemalagte undervisningstimer:
Antal undervisningstimer i alt: 40

Heraf:
Fællestimer i klasselokale/auditorium: 20
Holdtimer i klasselokale: 20

Fællestimer består af forelæsninger, hvor der gives en introduktion til kursets emner, centrale begreber og koncepter, samt vejen til kompetenceopnåelse som supplement til lærebogen og supplerende litteratur, som de studerende forventes at studere selvstændigt.

Under holdtimer opdyrkes kompetencer i beskrivelsen af cellulær identitet og forståelse af den eksperimentelle afdækning af cellulær identitet. I eksaminatorietimerne faciliteret af instruktorer arbejdes med primære forskningsartikler, som de studerende i grupper præsenterer for hinanden og diskuterer.

Andre planlagte undervisningsaktiviteter:
De studerende vil under kursets sidste del i grupper arbejde med primære artikler, der konkret belyser centrale aspekter af cellulær identitet og dennes undersøgelse. Arbejdet afsluttes og evalueres ved en mundtlig præsentation.

De studerende forventes at bruge en del selvstudiet på løbende at sammenholde koncepter og begreber fra forelæsningerne med holdtimernes gennemgang af artiklerne. Desuden forventes de studerende at reservere en mindre del til repetition op til den skriftlige eksamen.

Ansvarlig underviser

Navn E-mail Institut
Kim Ravnskjær ravnskjaer@bmb.sdu.dk Institut for Biokemi og Molekylær Biologi

Yderligere undervisere

Navn E-mail Institut By
Lars Grøntved larsgr@bmb.sdu.dk Funktionelle Genomiske Studier og Metabolisme

Skemaoplysninger

Administrationsenhed

Biokemi og Molekylær Biologi

Team hos Registratur

NAT

Udbudssteder

Odense

Anbefalede studieforløb

Profil Uddannelse Semester Udbuds periode

Overgangsordninger

Overgangsordninger beskriver, hvordan et kursus erstatter et andet kursus, når der ændres i et studieforløb.
Hvis der er lavet en overgangsordning for et kursus vil den fremgå af oversigten.
Se overgangsordninger for alle kurser på Det Naturvidenskabelige Fakultet.