
Introduktion til Regnskab for cand.merc.aud.
Fagnummer
Fagtitel
Undervisningssprog
ECTS-point
Ansvarligt studienævn
Godkendelsesdato
Fagansvarlig
Udbudssteder
Niveau
Udbudsterminer
Varighed
Anbefalede forudsætninger
Formål og sigte
Enhver organisation har brug for viden om de økonomiske konsekvenser af de beslutninger, der træffes. Det økonomiske billede af organisatoriske enheder, forretningsområder og virksomheden som helhed er en central del af den information, der indgår når der træffes forretningsmæssige dispositioner.
For at kunne anvende denne information og bidrage til dens tilvejebringelse i forskellige situationer skal den studerende kende de centrale principper, modeller og metoder, der anvendes i opbygningen af en virksomheds regnskabssystem. Regnskabsopgørelserne omfatter såvel analyser til internt brug i virksomheden, som virksomhedens årsregnskab til brug for virksomhedens eksterne interessenter.
Undervisningen i fagområdet regnskab skal give den studerende viden og kompetencer til at indgå i regnskabs- eller økonomifunktionen i en virksomhed, samt til på et kvalificeret grundlag at deltage i centrale beslutninger som involverer økonomisk information andre steder i virksomheden.
Indhold
Fagets fokus er rettet mod to centrale områder – det interne regnskab (økonomistyring) og det eksterne regnskab (årsregnskab), og centrale emner er:
- Omkostningsopgørelser for produkter og organisatoriske enheder,
- Planlægnings- og budgetteringsmetoder, og
- Budgetopfølgning og indsatsevaluering i relation til det interne regnskab.
- Interessenternes krav til og anvendelse af regnskabsoplysninger, og
- Registrerings- og periodiseringsprincipper for en række konkrete regnskabsposter i relation til det eksterne regnskab.
Målbeskrivelse - viden
Demonstrerer viden om fagets emner, således at de er i stand til at:
- Identificere, beskrive og vurdere alternative regnskabsmetoder, der i årsregnskabet vil kunne anvendes i konkrete situationer, herunder inddrage overvejelser omkring relevans og pålidelighed samt incitamenteffekter.
- Sammenfatte og beskrive anvendte begreber og definitioner,
- Forklare og relatere begreber og definitioner i forhold til økonomiske beslutningsproblemer,
- Relatere det interne regnskabs formål og grundbegreber til de metoder og procedurer, der anvendes i regnskabssystemet.
Målbeskrivelse - færdigheder
Demonstrerer færdigheder, således at de er i stand til at:
- Opstille og føre et bogholderi af begrænset omfang, herunder bogholderi for simple produktionsvirksomheder.
- Anvende bogholderiet som basis for årsafslutning og opstilling af resultatopgørelse og balance.
- Beregne og demonstrere hvordan årsregnskabets resultatopgørelse og balance påvirkes af forskellige transaktioner og hændelser.
- Anvende simple metoder til opgørelse af produktomkostninger, vareforbrug og værdi af varebeholdninger i ordre- og procesregnskaber samt andre almindelige regnskabssystemer, bl.a. Activity Based Costing systemer.
- Udarbejde såvel grundbudgetter som fleksible budgetter for en given periode på grundlag af kendte antagelser om ressourceforbrug og politikker.
- Beregne og analysere afvigelser mellem faktiske og budgetterede omkostninger for en given periode.
- Anvende økonomiopgørelser til beslutninger om priser, produktmix, processer og aktiviteter.
Målbeskrivelse - kompetencer
Demonstrerer kompetence, således at de er i stand til at:
- Udvælge, beskrive og anvende regnskabsmetoder og modeller til anvendelse i årsregnskabets enkelte poster, herunder bl.a. omsætning, vareforbrug, finansielle indtægter og omkostninger, skat, anlægsaktiver, varebeholdninger, egenkapital og gæld.
- Vælge et hensigtsmæssigt regnskabssystem for en virksomhed på grundlag af kendte karakteristika ved virksomheden.
- Anvende økonomiopgørelser til intern styring af virksomheden som en decentral organisation, herunder bl.a. budgettering, motivation, kontrol og præstationsvurdering.
Litteratur
Eksempler:
I faget tages der udgangspunkt i følgende litteratur:
- John Christensen, Ole Christensen, Steffen Jørgensen og Mogens Nielsen: Omkostningsteori og regnskab, nyeste udgave, Syddansk Universitetsforlag.
- Horngren’s Cost Accounting – a managerial emphasis, Srikant M. Datar and Madhav V. Rajan, Pearson, nyeste udgave. Prentice Hall. Kan være specialudgave til SDU.
- John Christensen, Ole Friis, Hans Frimor, Dennis van Liempd, Mogens Nielsen, Jesper Præst Olsen: Virksomhedens årsregnskab, nyeste udgave, Syddansk Universitetsforlag.
Undervisningsform
For at sætte de studerende i stand til at opfylde læringsmålene for faget tilrettelægges undervisningen således, at underviseren i forelæsningstimerne gennemgår udvalgte dele af fagets pensum.
Dele af undervisningen kan foregå på engelsk.
Formålet med forelæsningerne er at skabe overblik over faget og kravene til indsats og læringsmål. Lærebog og videomateriale sigter på at skabe forståelse for fagets centrale problemstillinger, teorier og modeller. Til hver øvelsestime/undervisning på mindre hold forbereder de studerende, gerne i grupper, løsning af opgaver som relaterer sig til det gennemgåede stof.
Derudover løser de studerende individuelt to skriftlige opgaver per semester. De studerende giver peer-feedback vedrørende andre studerendes opgaver, og modtager peer-feedback på egne opgaver. Deltagelse i denne aktivitet er frivillig.
Arbejdsbelastning
Eksamensbestemmelser
Eksamen - 1. semester
Navn
Tidsmæssig placering
Regler
Udprøvninger
Eksamen
Navn
Prøveform
Censur
Bedømmelse
Identifikation
Sprog
Varighed
Omfang
Hjælpemidler
Alle hjælpemidler er tilladt.
Se dog nedenstående undtagelser og begrænsninger:
Internettet må udelukkende anvendes til at tilgå digital eksamen for at få adgang til at downloade eksamensopgaven, den udleverede Excel skabelon samt til aflevering af besvarelsen.
Herudover må internettet ikke anvendes under prøven.
Det er kun tilladt at arbejde i Word eller den udleverede Excel skabelon. Besvarelsen skal afleveres som PDF af enten Word og/eller Excel skabelonen.
Besvarelsen bliver afvist og dermed ikke bedømt, hvis den ikke er afleveret som PDF.
Der må medbringes lommeregner. Det er ikke tilladt at medbringe og/eller anvende Ipads/tables/smartphones.
Det er ikke tilladt at kommunikere med andre.
Udlevering af opgave
Opgaven udleveres fysisk i eksamenslokalet og digitalt via Digital Eksamen.
Indlevering af besvarelse
ECTS-point
Uddybende information
Prøven tester stikprøvevis den studerendes målopfyldelse indenfor efterårets pensum. Den opnåede karakter indgår med vægten 50% i den endelige karakter for faget.
EKA
Eksamen - 2. semester
Navn
Tidsmæssig placering
Regler
Udprøvninger
Eksamen
Navn
Prøveform
Censur
Bedømmelse
Identifikation
Sprog
Varighed
Omfang
Hjælpemidler
Alle hjælpemidler er tilladt.
Se dog nedenstående undtagelser og begrænsninger:
Internettet må udelukkende anvendes til at tilgå digital eksamen for at få adgang til at downloade eksamensopgaven, den udleverede Excel skabelon samt til aflevering af besvarelsen.
Herudover må internettet ikke anvendes under prøven.
Det er kun tilladt at arbejde i Word eller den udleverede Excel skabelon. Besvarelsen skal afleveres som PDF af enten Word og/eller Excel skabelonen.
Besvarelsen bliver afvist og dermed ikke bedømt, hvis den ikke er afleveret som PDF.
Der må medbringes lommeregner. Det er ikke tilladt at medbringe og/eller anvende Ipads/tables/smartphones.
Det er ikke tilladt at kommunikere med andre
Udlevering af opgave
Opgaven udleveres fysisk i eksamenslokalet og digitalt via Digital Eksamen.
Indlevering af besvarelse
ECTS-point
Uddybende information
Prøven tester stikprøvevis den studerendes målopfyldelse indenfor forårets pensum. Den opnåede karakter indgår med vægten 50% i den endelige karakter for faget.
EKA
Ekstern kommentar
Fagudbud
Udbuds periode | Udbudstype | Profil | Uddannelse | Semester |
---|---|---|---|---|
Efterår 2023 | Obligatorisk | cand.merc.aud. heltid, 140 ECTS forløb / Sidste optag 1. september 2023 | Cand.merc.aud. (Heltid 120 + 140 ECTS) - 2023 | cand.merc.aud. | Kolding | 1 |
Efterår 2023 | Obligatorisk | cand.merc.aud. erhvervskandidat, 140 ECTS forløb / Sidste optag 1. september 2023 | Cand.merc.aud. Erhvervskandidat - 2023 | cand.merc.aud. | Kolding | 1 |